Česká obec sokolská

DIVADLO, HUDBA
I HISTORIE

Kulturní a společenskou činnost zastřešuje Vzdělavatelský odbor ČOS, který byl založen již v 19. století a náplň činnosti vychází z Tyršovy myšlenky kalokaghatie – souladu harmonického rozvoje těla i ducha. Pod Sokolem aktivně působí přes 200 kulturních souborů (především folklorní, divadelní, loutkové a pěvecké), které pomáhají udržovat společenské dění i v menších městech a obcích. Sokolové se hrdě hlásí k sokolské minulosti, která hrála důležitou roli v českých dějinách.

Tradiční akce pořádané Vzdělavatelským odborem:

NÁRODNÍ PŘEHLÍDKY KULTURNÍCH SOUBORŮ

– každý rok proběhnou dvě národní přehlídky v dané umělecké činnosti

NOC SOKOLOVEN

– sokolovny jsou nejen českým unikátem a stavěly se všude tam, kam se rozšířil Sokol; touto akcí chceme upoutat pozornost široké veřejnosti k tomuto architektonickému fenoménu

Památný den sokolstva 8. října

– též významný den České republiky; Sokol si po celé republice připomíná tisíce zatčených mužů a žen v tento den v roce 1941, kteří za svoji sokolskou činnost byli vězněni, mučeni a popravováni; vzpomínáme i další sokoly perzekuované během první světové války a období totality

Mezi další vzdělavatelskou činnost patří pořádání přednášek, besed, výcviky v pořadové přípravě, pietní a společenské akce, popularizace sokolské myšlenky a historie, tématické sokolské hry atd.

Sokolská kultura
v číslech

70 - DIVADELNÍCH SOUBORŮ

30 - LOUTKÁŘSKÝCH SOUBORŮ

24 - FOLKLORNÍCH SOUBORŮ

24 - PĚVECKÝCH SBORŮ

25 - HUDEBNÍCH SOUBORŮ A SKUPIN

Seznam a kontakty na sokolské umělecké soubory naleznete ZDE.

Generální partneři

Hlavní partner